روستا­شهر مدرن دستان­ آباد ( مساحت : 3500 هکتار )

طرح ساخت اولین روستاشهر مدرن ایران به وسعت 3500 هکتار ، واقع در منطقه بسیار خوش آب­ و­ هوا و استراتژیک قره‌چمن‌ (به لحاظ دسترسی) ، به­ عنوان پروژه بسیار کلان این شرکت در دست اقدام است .

 

 

تعیین زون های عملکردی طرح :

 

 

1 - مزارع کشاورزی و باغات و گلخانه ها :

قسمت شمالی مجموعه که قسمتی از بالای جاده اصلی ارتباطی را را در برمیگیرد دارای زمین های مرغوب و حاصلخیز متناسب کشاورزی به مساحت تقریبی 880 هکتار میباشد . در وضع موجود نیز این زمین ها دارای کاربری کشاورزی و باغی میباشند .

 

 

2 - اراضی مرتبط با صنایع تبدیلی :

مزارع ماهی و کارخانجات صنایع تبدیلی آبزیان :

در حاشیه رودخانه دائم موجود بعد از حریم اول که همان حریم رودخانه میباشد در حریم درجه دو پیشنهاد ایجاد فضاهای جنگل کاری و سبز تفریحی همراه با مزارع ماهی و سایر آبزیان شده است تا علاوه بر حفظ اصول سازگاری و مطلوبیت کاربری ها بتوان از ظرفیت مکان به نفع اقتصاد مجموعه استفاده کرد. حدود 101 هکتار از این اراضی به مزارع پرورش ماهی اختصاص یافته است .

 

3 - تفریحی ، فرهنگی ،  ورزشی ، گردشگری

با توجه به نیازمندیهای فضایی متفاوت در ورزش های گوناگون، فضاهای گردشگری ورزشی پروژه که از اهداف اصلی طرح نیز میباشند، در لکه گذاری، در دو زون مجزا در نظر گرفته شده اند . زون شماره 1 با مساحت حدود 198 هکتار از اراضی شمال غربی است که  به ورزش های چمنی همچون گلف ، چوگان ، اسب دوانی و ... اختصاص یافته است.

زون شماره 2 که در محدوه بین سه روستا قرار میگیرد با مساحت حدود 440 هکتار به کاربری های ورزشی ، گردشگری ، فرهنگی اختصاص یافته است . با توجه به توپوگرافی های طبیعی زمین و جنس خاک در این محدوده پیش بینی هایی جهت انواع ورزش هایی همچون آفرود ، رالی، تپه نوردی و تیراندازی  و سایر ورزش های سالنی ، ورزشگاههای موردی و ... در نظر گرفته شده است .

4 - فضاهای سبز و باز تفریحی :

در حریم دوم رودخانه فضای سبز حاشیه ای با مساحت 352 هکتار  در نظر گرفته شده است که جهت پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری همراه با آلاچیق ها ، درخت کاری، نیمکت های نشیمن ، روشنایی و سایر مبلمان شهری فضایی را جهت گذران اوقات فراغت مراجعه کنندگان ایجا میکند .

 

5- مسکونی ، اقامتی و کاربری های پشتیبان خدمات : 

الگوی سکونتگاهی زون شماره 1 : منطقه باغات و زمین های کشاورزی

یکی از شاخص های مجموعه بزرگ سکونتگاهی ، گردشگری ، ورزشی ، فرهنگی روستا شهر دستان آباد امکان اقامت گونه های متفاوتی از نوع زندگی شهر نشینی ، روستایی ، عشایری و ... در کنار یکدیگر است . در قسمت شمالی مجموعه زندگی افراد و خانواده ها در ویلاهایی در دل زمین های کشاورزی و یا باغات میوه  پیش بینی شده است . پیوند بین زندگی و کار امکان حفظ پایداری در مکان را تضمین میکند و به احیاء باغات و ایجاد طبیعت  سبز کمک میکند . بر این زون سکونت گاهی حال و هوایی از زندگی کشاورزی حکم فرما می باشد که در دل زمین های کشاورزی و باغات و نه به صورت محدوده ای مجزا رخ میدهد .

الگوی سکونتگاهی زون شماره2 : شامل دو روستا

زون شماره 1 – شاید بتوان این روستا را هسته اولیه تشکیل این مجموعه بزرگ نام برد . با توجه به سابقه سکونت گاهی در این روستای مخروبه و حضور برخی از عشایر در همان محدوده جهت احیاء روستا محدوده ای حدود 141 هکتار پیش بینی شده است  تا بتوان طرح یک مجتمع سکونت گاهی روستایی را با تمام سرانه ها و نیازمندیها اعم از مرکز روستا ، خدمات آموزشی ( دبستان ) ، فرهنگی ( فرهنگسرا ، کتابخانه ) ، مذهبی ( مسجد ) و ... در آن اجراء کرد .

زون شماره 2 – در شرق مجموعه با مساحت 235 هکتار جهت زندگی عشایری پیش بینی شده است . با توجه به شرایط توپوگرافی محدوده که بیشترین پستی و بلندی ها را دارا میباشد حضور عشایر علاوه بر تطابق بیشتر نسبت به سایر کاربری ها میتواند به حفظ و احیاء زمین های محدوده نیز کمک کند .

                                                                                                                                                                                                    زون شماره 1

                                                                                                                                                             زون شماره 2

 

زون شماره 3  – انواع دیگری از نوع سکونت به صورت موقت و یا طولانی مدت پیش بینی شده است که جهت اسکان قشرها و گروه های متفاوت اعم از تیم های ورزشی ، دانشجویان ، گردشگران داخلی و خارجی و ... میباشد .

  • چادرهای اقامتی در مجموعه بلوط جهت تجربه زندگی عشایری و چادر نشینی
  •  مجتمع های خوابگاهی جهت دانشجویان و اردوهای دانش آموزی و ...
  • هتل آپارتمان ها ی  مجهز جهت اقامت تیم های ورزشی
  • و مجتمع های ویلایی جهت اقامت خانواده ها

6 - کاربری های تجاری

از جمله ویژگی هایی که تجاری های اصلی مجموعه دارند عبارتند از :

  • عمده تجاری ها در لبه خیابان اصلی و حد فاصل روستای شماره 1 و 2 شکل گرفته اند .
  • امکان پاسخ دهی به کل مجموعه از لحاظ بهترین نوع دسترسی وجود دارد .
  • به غیر از تجاری های اصلی ، هر یک از مجموعه های اقامتی و ورزشی نیز در درون خود جهت پاسخگویی به برخی از نیازمندی های مجموعه صاحب مراکز تجاری میباشند .
  • تجاری های لبه خیابان اصلی بعد از حریم جاده و بعد از حاشیه سبز پیاده رو جهت  کنترل امنیت و ایمنی میباشند . 

 

7 - زمین های ذخیره توسعه شهری

از جمله اقدامات مهم در شهرسازی ذخیره زمین های شهری جهت توسعه میباشد . در طرح مجموعه پانیذ زمین های حد فاصل روستای 2 و 3 به لحاظ جهت توسعه طبیعی در آینده در صورت یکپارچگی قابلیت آن را دارند که همچون کمربندی مسکونی مرز محدوده را کنترل کنند .

زمین های موجود در شرق مجموعه نیز امکان برطرف کردن نیازمندی های دیده نشده در مجموعه را در زمان طراحی و پس از اجرای پروژه و گذشت زمان فراهم میکند .

 

 

در تماس باشید

آدرس :   مجتمع بین الحرمین ، بلوک الف ، طبقه 1 ، واحد A24

تلفن :      07137391496                 

ایمیل:     info@omidjavanan.com

شرکت امید جوانان

هلدینگ امید جوانان با شماره ثبت 40960 عمده فعالیت‌های خود را با بهره‌گیری از نیروهای انسانی متخصص به صورت ساختار محور و پروژه محور آغاز نموده است. با توجه به وضعیت صنعت تولیدی و گردشگری و حجم پروژه های نیمه اتمام، این شرکت بر آن شد تا با یک تیم مدیریتی حرفه ای تمرکز خود را بر ارائه خدمات حقوقی، مالی، طرح و برنامه ، تبليغات و بازاریابی و ورود به پروژه های بزرگ ( از ایده تا اجرا) با استفاده از متدهاى روز و دانش فنی و تخصصی قرار دهد، همچنین با همراهی شرکتها جهت ورود به بازار سرمایه، گامی موثر در تحول اقتصاد کشور داشته باشد.